Základy šermu
Přibližně půlroční obecná průprava Vám umožní rozhodnout se, ve kterém ateliéru chcete pokračovat. Zahrnuje základy boje jednotlivými zbraněmi a krátký úvod do různých škol šermu.
Přibližně půlroční obecná průprava Vám umožní rozhodnout se, ve kterém ateliéru chcete pokračovat. Zahrnuje základy boje jednotlivými zbraněmi a krátký úvod do různých škol šermu.
Škola boje dlouhým mečem, která dosáhla své klasické formy ve 14. a 15. století. Charakteristika německého šermu vyplývá z dvouručního držení zbraně, zaměření na sek i bod a pohyb v prostoru.
Škola boje evropskou či orientální šavlí. Charakteristický je důraz na sek, pohyb v prostoru, různé formy tasení, techniky s pomocí pochvy a využití zakřivení čepele k obnovení útoku po krytu.
Škola boje kordíkem, resp. fleretem. Charakteristický je lineární pohyb, útok je jen bodný, základní odvetou je riposta, tj. kryt a protiútok provedené během soupeřova útoku.
Pro francouzskou školu je typická pohybová estetika vyjádřená nejlépe v šermířských pozdravech.
Škola boje zvoncovým rapírem s prodlouženou příčkou a kombinací rapír/levoručka, rapír/plášť. Charakteristický je vysoký střeh, pohyb v kruhu, obratné taneční kroky, svislé držení těla a práce s příčkou rapíru.
Škola boje rapírem či kombinací rapír/levá ruka, rapír/dýka a rapír/plášť. Charakteristická je preference bodu před sekem, výrazná práce celým tělem, hluboký výpad a odvety ve stesso tempu, tj. současně s útokem protivníka.
Ateliér zdokonaluje současné formy a nachází nové výrazové prostředky pro efektní, věrohodné, umělecky hodnotné a především bezpečné inscenační postupy šermířských výkonů. Sdružuje zájemce z řad herců, tanečníků, historických šermířů, kaskadérů. Při pravidelných trénincích zlepšují své šermířské a bojové dovednosti, určené pro oko diváka.
Lukostřelba učí koordinaci pohybu, soustředění, vyrovnanosti a trpělivosti. Tyto vlastnosti bezesporu patří mezi zásadní, nejen co se rytířského umění a definice pojmu „rytířství“ týče. Je proto nezbytnou součástí tréninku žáků AKA.
Mladí muži a slečny ve věku od 10 let absolvují povinnou rozcvičku a začínají trénovat techniky boje s historickými zbraněmi. Učí se ovládat nejen pohybové techniky, ale vlastní emoce; chápat chování protivníka a předvídat jeho reakce; pracovat se svým strachem; vést ostatní, ale i podřídit se zájmu celého týmu. Množství a náročnost práce se liší podle stupně pokročilosti studenta a jeho ambicí.
Rytířův nejcennější majetek byl kůň. Nesl ho jak do bitev a válek, tak při turnajích a kláních. Naši budoucí jezdci i koně jsou trénováni proti rušivým vlivům, jako je oheň, střelba, dým či komplikované překážky. Náš rytíř zasáhne dřevcem kvintánu, vypustí za jízdy šíp z luku a ze sedla ovládá dravce na lovu. Dámy se jezdeckých aktivit účastní stylově, v dámském sedle.